Práca s akrylom. Ako na to?

06.04.2020

Zaobstaral si si skvelé akrylové farby. Máš pripravené plátno. Kopla ťa múza a si motivovaný k tomu, aby si vytvoril dielo svojho života. Čo ti ešte chýba? Tá pravá technika maľovania! Ak si začiatočník a ešte si si nevytvoril svoj vlastný rukopis pri maľbe akrylovými farbami, sme tu pre teba, aby sme ťa inšpirovali. Akrylové farby sú naozaj všestranné a dokážeš vďaka nim dosiahnuť mnoho zaujímavých efektov. Krása akrylovej farby spočíva v tom, že môže vyzerať úplne inak v závislosti od toho, ako ju aplikuješ. Čím viac experimentuješ, tým lepšie to bude!

Suchý štetec

Ak na plátno nanesieš vrstvu čistej akrylovej farby pomocou suchého štetca, vytvorí sa silný farebný ťah. Línie síce budú bez pridania vody nerovnomerné, ale suchý štetec ti môže poskytnúť účelový maliarsky efekt.

Mokrý štetec

Ide o techniku, pri ktorej vodou šetriť nebudeš. Ak akryl “zaleješ” dostatkom vody, môže vyzerať trochu ako akvarel. Táto technika je skvelá pri spriesvitňovaní farby alebo ak chceš docieliť mäkké prechody. Narozdiel od akvarelu však akryl zaschne natrvalo.

Bodkovanie

Túto slávnu metódu kreslenia je možné použiť aj s farbou. A akrylovky sú na to ideálne. Stačí pridať množstvo malých bodiek a vytvoriť tak tvar alebo textúru s jemnými farebnými variáciami.

Striekanie farby

Neexistuje zábavnejšia technika maľovania akrylom, ako táto! Pomocou pomerne mokrého štetca môžeš na pracovnú plochu frkať alebo striekať farbu, aby si dosiahol pozoruhodný abstraktný efekt. Je to fantastický spôsob ako vytvoriť abstraktnú krajinu alebo hviezdnu noc, pridať textúry a zabaviť sa pri maľovaní.

Poklepávanie

Na maľbu môžeš využiť špongiu alebo handričku, ktorou budeš nanášať hustú farbu poklepávaním na podklad. Vzniknú tak nezameniteľné textúry, ktoré nedosiahneš žiadnym iným spôsobom. Ide o výbornú techniku na ozvláštnenie tvojho umeleckého diela.


Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'