Tipy ako zlepšiť svoje umelecké zručnosti

06.04.2020

Ak tvoríš, chceš stále vylepšovať svoje zručnosti. Je to prirodzený proces. Možno potrebuješ nákop pre inšpiráciu alebo sa len pýtaš, ako zdokonaliť svoje maliarske schopnosti. Dobrou správou je, že vo svete umenia existuje nekonečne veľa nápadov, ktoré ťa posunú opäť o level vyššie. Vždy keď ťa bude obchádzať múza, pozri si nasledujúce tipy, ktoré v tebe zaručene rozpália nový oheň tvorivosti a kreativity.

Vyberaj si kvalitné umelecké potreby

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zlepšiť, je vylepšiť svoje umelecké potreby. Kvalitne vyrobený štetec môže s tebou prežiť celú tvoju kariéru a bude vytvárať rovnako jemné línie v posledný deň ako v prvý. Lepší papier dodá tvojim obrazom hĺbku a textúru. Drahšie farby majú bohatšie sýte odtiene.

Prax

Ak chceš nadobudnúť lepšie zručnosti v tomto smere, musíš maľovať každý deň. Len poctivou praxou a skúšaním sa môžeš naozaj zdokonaliť. Uschovávaj si staré skice a maľby, aby si sa mohol spätne pozrieť, čo by sa dalo v tvojej tvorbe zlepšiť.

Sleduj profesionálov

Zúčastni sa workshopov. Pozri si videa s návodmi a inšpiráciami. Prečítaj si knihy o umení. Navštív galérie. Pripoj sa k umeleckému klubu. Prihlás sa na odber umeleckého časopisu. Vyhľadaj stránky s umením na internete. Zúčastni sa kurzov kreslenia a maľby. Prečítajte si životopisy iných umelcov. To všetko ťa môže hnať vpred.


Choď do hĺbky

Sleduj subjekt a skutočne si všímaj podrobnosti. Premysli si názov, ktorý zaujme publikum ešte skôr, ako začneš maľovať. Zahrň do maľby symboliku. Rozpovedz obrazom príbeh. Komunikuj, vytvor náladu, ukáž príčinu. Maľuj pre seba aj pre ostatných.

Premysli si kompozíciu a dizajn

Navrhni kompozíciu pred maľovaním. Naplánuj farebnú schému. Použi hodnotový vzor, vytvor si skicu. Ber dielo ako celok, od okraja po okraj papiera či plátna. Používaj hrubé, tenké a prerušované čiary. Naplánovanie ti pomôže nadobudnúť pri tvorbe istotu.

Vychovávaj svojho interného umelca

Sleduj západ slnka. Nechaj sa očariť krásou, navštív miestne galérie a múzeá, nech si kdekoľvek. Zaujímaj sa o okolitý svet. Zbieraj umenie, ktoré obdivuješ. Vypočuj si Mozarta, cestuj za novými objavmi a perspektívami. Kúp si nové farby len preto, že sa ti páčia.
Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'