Veľkosť štetca. Ktorá je správna?

06.04.2020

Či už si začiatočník, alebo pokročilý maliar profesionál, vyznať sa vo veľkostiach a tvaroch štetcov je naozaj pekná fuška. Dlhé, krátke, ploché, okrúhle, hrubé, tenké, kto si to má všetko pamätať? Potom sa neraz stáva, že tápaš, skúšaš a nakupuješ len na základe pocitu. Štetce umelcov majú zvyčajne očíslované veľkosti, aj keď pre ich fyzické rozmery neexistuje presný štandard. Preto sa môže ľahko stať, že rozdielne značky štetcov budú mať aj rozdielne rozmery. Dnes skúsime vniesť trošku svetla do tejto umeleckej problematiky.


Číslovanie štetcov

Štetce sú zvyčajne číslované. Najbežnejšie sú veľkosti od 000 do 20. Ale existujú aj špeciálne väčšie a menšie veľkosti. Štetce s jemnosťou ako 30/0 vyrábajú veľké spoločnosti, ale nejde o zvyčajnú veľkosť.

Od najmenších po najväčšie sú to tieto veľkosti: 20/0, 12/0, 10/0, 7/0, 6/0, 5/0, 4/0 (tiež napísané 0000 ) , 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 , 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 25, 26, 28, 30.

Tieto čísla však nemusia byť až tak úplne smerodajné. Každá značka a tvar štetca sa môže v konkrétnom čísle vo svojej hrúbke a šírke líšiť. Ver tomu alebo nie, obidva štetce na fotografii majú veľkosť č. 10. Je pravda, že rozdiel vo veľkosti nie je zvyčajne taký extrémny; tieto dva štetce boli vybrané konkrétne na ilustráciu.

Ak kupuješ štetce z katalógu alebo online a ide o značku, ktorú nepoznáš, skontroluj, či existuje údaj o skutočnej šírke štetca v palcoch alebo milimetroch. Nie všetky značky používajú len číslo na určenie veľkosti štetca.

Poznať šírku nestačí

Rôzne umelecké štetce sa líšia nielen svojou veľkosťou, aj napriek tomu, že číselný udaj je na nich rovnaký, ale aj hrúbkou. A tu už to začína byť naozaj zaujímavé. Takže okrem šírky musíš starostlivo zvážiť aj to, koľko štetín daný štetec má. Ak maľuješ radšej akvarelom a tekutými farbami, hrubý štetec udrží podstatne viac farby. To ti umožní maľovať dlhšie plynulo a bez zastavenia. Ak si naopak fanúšikom techniky suchého štetca, mal by ti viac vyhovovať štetec, ktorý udrží menej farby a má menej štetín.

Vo výsledku je nemožné spoliehať sa na nejaké štandardné údaje o šírke a hrúbke štetca. Aj keď by sa jednotlivé šírky pri konkrétnom čísle veľmi líšiť nemali, najlepšie je zistiť konkrétnu šírku v milimetroch či palcoch priamo u výrobcu.

Tagy článku:

Napríklad 'jedálenská stolička' alebo 'dub'